Sivu 1/1

Somettajat somea kieltämässä vajaa 15-vuoitailta

Lähetetty: 29.06.2025 17:25
Kirjoittaja oh2op
https://yle.fi/a/74-20170146?origin=rss

Kun 40 000 euron vaalikampanjaa, mikä vie 1/4:n palkkioista, ollaan halpuuttamassa ties millaisin päivityksin, luottamushenkilöksi oppiminen sosiaalisessa mediassa pyritään rajoitamaan tai estämään. Millä muulla kuin sosiaalisella medialla pääsee esille kunnallisvaalikampanjoissa, aluevaalikampanjoissa, eduskuntavaalikampanjoissa, ammattiyhdistysvaaleissa tai osuuskauppavaaleissa?

Sananvallan kasaantuminen Big tech:lle ja toisaalta satunnaisille järjestöjen reunoilla oleville kirjaville resonoi korporatiivisessa yhteiskuntajärjestyksessä.

Ehkä Australiassa saadaan aikaan tiivein kielto. On mielenkiintoista seurata 20 vuoden aikana, miten paljon australilaiset jäävät jälkeen transaktiokustannusten vähentämisestä ja postmodernismista. Epäsosiaalinen media on sekä 1920-luvun - 1950-luvun laajan demokratian että 1960-luvun - 2000-luvun hyvinvoinnin haaste. Sananvapaus on aiheuttanut haasteita saarnakausilta Gutenbergin kirjapainokeksintöön saakka. Lähes kirjapainotaidon veroinen keksintö oli Mosaic-verkkoselain 1994, mikä toi tavallisen väen Internetiin: USENET-ryhmiä ei enää tarvittu. Sosiaalinen medi a aiheuttaa mediapakon. 2/3:n, introverttienkin, pitäisi muodostaa verkossa henkilöllisyydestään tavaramerkki.