Sivu 1/1

Verkon vaarat: valvontakameroiden kaappaaminen Internetin pilvestä

Lähetetty: 02.03.2026 20:52
Kirjoittaja oh2op
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011851981.html

Ehkä mitään ei pitäisi keskittää, mikäli sen onnistuu pitämään henkilökohtaisena, paikallisena, alueellisena tai maakunnallisena. Jo valtakunnallisuus tuottaa palvelimille "kaikenlaista" väkeä ja keskittäminen tuottaa niin paljon mittakaavaetuja, että soluttautuminenkin alkaa kannattaa. Raspberry Pi:t jne. ovat niin halpoja, että ehkä kannattaa perustaa omaverkko tai kotiverkko kaiken ulkomaille tunkemisen asemesta.

Nämä valvontakamerat voivat olla aiheellisia poikkeusoloissa myös radioasemien läheisyydessä. Ehkä vähiten riskejä tulee LTE-metsästyskameroilla kansallisella operaattorilla, Elisalla.

Hamenein tappaminen - valvontakameroiden hackerointi Re: Verkon vaarat: valvontakameroiden kaappaaminen Internetin pilve

Lähetetty: 03.03.2026 21:05
Kirjoittaja oh2op
https://yle.fi/a/74-20213267?origin=rss

Tässä lienee nyt yksi esimerkki siitä, että kun sen lisäksi, että palkkaa korruptoitunutta väkeä niin kuten Venezuelassa, ei kannattane koota valvontakameran tietoa kovin kauas valvomattomiin. Itse asiassa kannattaisi ehkä olla koti- ja tukiasemaverkkoja, mitkä eivät mene myyrille maailmanlevitykseen Internetin kautta eikä välttämättä tuntemattomille koko hyvinvointialueellekaan.

Jokainen voi kehittää joukkotiedonvälityksen perimätiedon tuella vainoharhaansa turvalliselle tasolle, mutta se edellyttää mainosten lisäksi sitä, että jaksaa uurastaa lukemalla uhkakuvakirjailijoiden tuotoksia. Hyvä tapa harhauttaa, on kiinnittää huomio vähemmän oleellisiin riskeihin. Näin ajattelun ja tulkinnan kaista tulee täytetyksi jätteellä.

Ukrainaa tukevien valtioiden kotitaloudet saavat osansa Re: Verkon vaarat: valvontakameroiden kaappaaminen

Lähetetty: 04.03.2026 07:42
Kirjoittaja oh2op

Flock-kamerat tuhoamisen kohteina Re: Verkon vaarat: valvontakameroiden kaappaaminen Internetin pilvestä

Lähetetty: 05.03.2026 02:26
Kirjoittaja oh2op