Garmininkin paikantimissa järjestelmien lukumäärä kehittyy niin kuin matkapuhelimissakin. Garmin GPSMAP 64sx:ssä on vaihtoehtoina yhdysvaltalainen GPS + venäläinen Glonass tai yhdysvaltalainen GPS + Euroopan unionin Galileo.
Garminin nykyhalvimmassa on eTrek SE:ssä GPS+Glonass+Galileo+QZSS . Se maksaa J. Kärkkäoisellä 139 € eikä siinä ole mustavalkoista tai neliväristä karttaa virrankuluttajana. Näin ollen luvataan jopa viikko - 168 tuntia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Quasi-Zen ... ite_System
Nyt sitten herää kysymys, kun Venäjän federaatio häiritsee ilmapuolustuksekseen Ukrainaa vastaan GPS:ää täsmäaseiden harhauttamiseksi, misisä määrin enemmän vääriä tuloksia antaa GPS+Glonass tai GPS+Galileo siksi, että siinä on mukana GPS esimeriksi GPSMAP 64sx:ss verrattuna järjestelmään, missä on GPS+Glonass+Galileo+QZSS?
Onko kenelläkään järjestelmää, missä häirityn GPS:n voi kytkeä pois paikantamiskokonaisuudesta? https://gpsjam.org/?lat=55.65608&lon=37 ... 2026-06-20
Oikea kartta, https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/karttapaikka , peruskarttaa tarkempi https://www.openstreetmap.org voi olla kenttäradioasemille ja luontokohderadioamatööreille lyhytaaltoja lyhyemmillä aalloilla jagin suuntaamisen vuoksi tärkeä. Jotenkin epöilen, että GPS tuottaa epätarkkuutta silloin, kun sen häirintä on voimakkaasti päällä ilmapuolustukseksi.
GPS+Glonass, GPS+Galileo tai GPS+Glonass+Galileo+QZSS
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 66 vierailijaa