Tarkemmilla kysymyksillä he saivat selville, että potilas käytti koulutehtäviensä tekoon kannettavaa tietokonetta, jota hän piti huonon akun vuoksi jatkuvasti sylissään latauksessa, jopa kahdeksan tuntia päivässä.
Ajan saatossa läppärin kuumuus oli aiheuttanut pojalle pahat palovammat, jotka olivat syntyneet pikkuhiljaa siten, etteivät ne olleet aiheuttaneet kipua. Vastaavia oireita nähdään toisinaan esimerkiksi vanhusten kohdalla, mikäli he ovat nukkuneet kuumavesipullojen vieressä tai viettäneet aikaa liian lähellä sähköpattereita. Joskus samankaltaisia oireita nähdään myös lasi- ja metallityöläisillä.
Vatsa on saattanut toimia tietokonepöytänä jopa kahdeksan tuntia vuorokaudessa. Saisikohan tuon aikaan EchoLinkilläkin? https://www.echolink.org/download.htm